Çay da mı İçmeyek? - Hikmet Kızıl - Kitap

Çay da mı İçmeyek? - Hikmet Kızıl - Kitap

HİKMET KIZIL’IN YENİ KİTABI

“ÇAY DA MI İÇMEYEK?” OCAK AYINDA RAFLARDAKİ YERİNİ ALIYOR!

Daha önce  “Ve Eylül Bir Ayın Adıdır Aslına” (2013), “Meczup Müntehir” (2017) adlı kitaplarla edebiyat dünyasında adından söz ettiren gazetemiz yazarı  hemşehrimiz Hikmet Kızıl’ın mizahi öykülerden  oluşan yeni kitabı “ Çay da Mı İçmeyek ?”  Ocak ayı içinde raflardaki yerini alıyor.

Kitabın arka kapağında yazar Mustafa Everdi şunları söylüyor:

“Bir yazı yazıp dünyayı kurtarmaktan, bir yazı ile devrime yol açacağına inanmaktan daha işlevseldir mizah. Okumuşların bilgiçliğine ayak uydurmaz hayatın gündelik işleyişi, halkın harala gürele yürüyüşünde geçer. Bu gürültü arasında keskin bir zekâ espriyi yapıştırır. Kokaryakıt. Tezek tezek olalı böyle entel bir ad kazanamamıştı.

Sosyal medyada kitap okuduğunu herkese anlatmaya bayılan kahveci güzeller, cehaletini sergiler aslında. Oksimoron gibidir kahve falı ile kitabı yan yana getirirken.

Çay Da Mı İçmeyek? kitabıyla okumuş aydın olmanın ayrıcalığını korursunuz böyle. Herkesin anlayışı aynı seviyede olsa mizah nasıl doğardı? Hayatı tek bilinmeyenli denklem gibi ele alanlara, güncel sloganlarla konuşanlara farklı açıdan bakma imkânı da verir mizah. Yok, hacı, öyle değil o işte diye durup düşündürür.”

 

Hikmet Kızıl Kimdir?

1979 Kahta/Adıyaman doğumlu olan yazar, İnönü Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede yaptı. Daha sonra “Radyo TV Programcılığı” bölümünü okudu, bu bölümü bitirdikten sonra “Medya İletişim” bölümünden mezun oldu. Daha sonra “Uluslararası İlişkiler” okudu. Bir TV’de kültür, edebiyat, felsefe içerikli “Mahrem Gürültüler” adlı televizyon programının yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptı. Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışmasında Jüri olarak görev yaptı. Yazar, çeşitli dergilerde deneme ve şiirler yazıyor. Yolcu, Taşra Edebiyat, Aykırı Edebiyat, Etika, Dergah dergileri ve birçok fanzin dergide yazdı/ yazıyor. Kültür siteleri ve birçok edebiyat sitesinde şiirleri ve denemeleri yayınlanmaktadır. Günebakış  ve Milat Gazetelerinde araştırma ve inceleme yazıları yazmaktadır.