Beyin dalgalarını yönetmek

Beyin dalgalarını yönetmek

Yaşanılan uyku problemleri, tükenmişlik, stres, depresyon, sebebi bulunamayan rahatsızlıklar, ağrılar beyin frekanslarının sağlıklı dengesinin sağlanamamasından kaynaklanır.

Peki, beyin dalgalarını yönetmek mümkün mü?

Evet, beyin dalgalarımızı düşünce ve duygularımızla değiştirebiliriz. Öncelikle içinde bulunduğumuz frekansı fark edip, her frekansı anlayıp hissetmeyi öğrenmek önemli.

Beyin dalgalarını kontrol etmeyi öğrenenler heyecanını, öfkesini dönüştürmeyi bilir, derin zihninin yaratıcı gücüne ulaşabilir. Yürümeyi öğrenir gibi, beyin dalgalarını da günlük hayatta kullanmayı öğrenebilirsiniz. Tabii ki yürürken arada düşüldüğü gibi dengesizlikler de yaşanabilir.

Beynimiz dört ana frekansta çalışıyor.

Bunlar Beta, Alfa, Teta ve Delta.

Beta Frekansı: Yüksek dikkat gerektiren durumlarda, konsantre olabilme, günlük problemleri çözebilme ile ilgili bilinç durumudur. Beta dalgaları çok yükseldiğinde stres, gerginlik, öfke gibi negatif duygulara sürükler.

Yoğun Beta frekansında bunaldığınızda nefes, bedeni kasıp gevşetme, zikir, mantra, meditasyon gibi uygulamalarla rahatlamayı ve alfa frekansına geçmeyi öğrenebilirsiniz.

Alfa Frekansı: Rahatlığın, farkındalığın, uykunun ilk evrelerinin dalga boyu olarak tanımlanıyor. Sakin, huzurlu olunan, hayatı algılamada en kuvvetli titreşimlerin olduğu dalga frekansıdır. Beyin bu dalgadayken rahatlatıcı kimyasallar salgılar. Bu frekans yükseldiğinde ise, öğrenilenler daha kolay ve kalıcı öğrenilir. Bilinçaltı terapilerde zihin alfa frekansındayken değişim sağlanır.

Teta Frekansı: Uyanıklıkla uyku arasında yaşanılan durumdur. İç dünyamızla yoğun bağlantılı olunan meditatif haldeyken yaşanılan beyin frekansıdır. Sanatsal ve yaratıcı yeteneklerin ortaya çıktığı sezgisel olunan bir boyuttur. Telkinler bu frekansta daha etkilidir.

Delta Frekansı: Derin uykuda oluşan beyin aktivitesinin en yavaş olduğu frekanstır. Yenilenmek, tazelenmek, çocuklarda büyüme hormonunun salımı için gereklidir.

Doğada zaman geçirmek, rahatlatıcı sesler, yürüyüş, dans gibi yapılabilecek aktivitelerle frekansı düzenlemek mümkün olabilmektedir.

Beden rahatladığında beyninize daha fazla kan pompalanır ve beyin daha fazla beslenir.

Zihnin en önemli kayıtlara açık olduğu uyku öncesi ve uyku sonrası an’larda düşüncelerinizi kendiniz için en yapıcı şekilde programlamayı öğrenin.

Duygu ve düşünceleriniz başkalarını da etkilediğinden onları kontrol etmeyi bilin.

Gonca Kubat