Can Yayınları ve vizyon kapaklar

Can Yayınları ve vizyon kapaklar

Can Yayınları, Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) tarafından bu yıl 37.’si düzenlenen Grafik Ürünleri Sergisi’nden 9 ödülle döndü.

Yayınevlerinin büyük kuruluşlarından Can Yayınları, bir dönem epey eleştiri almıştı kitap kapaklarından. Beyaz zemin üzerine standart bir şekilde belki bir tarz, bir stil gibi tekdüze yapılan kapakları, okurların, “Hep aynı kitabı okuyormuşum gibi hissediyorum.” diye eleştirilerde bulunmasına neden olmuştu.

Yayımcılık alanında başarıyla ve büyüyerek ilerleyen bir kuruluşun buna göre de riskleri olduğu kesin çünkü daha çok göz önünde, daha fazla kitleyle daha çok yoruma açıktır her zaman. Elbette başarılı olmak ve büyük yayınevi olmak güzel bir şey ancak bunu sürdürmek zor olsa gerek. Zamanla normal gelmeye başlayan başarı süreci, okurun daha farklı, daha fazlasını istemesini de tetikleyecektir.

Can Yayınları, sanıyoruz ki kapak yönünden bu yorumları dikkate alarak, son dönemdeki kitap kapaklarına yenilikçi yaklaşımlarla farklı soluklar getirdi. Ciddi anlamda “tasarım” dedirten kapaklar, aynı zamanda illüstratör çalışma yani vektörel çizimlerle doping almış durumda. Şimdinin ve geleceğin en özgür ve tasarım üretkenliği yüksek olan illüstratör çizimlerle kendi yayımcılık medyasına hareketlilik katan Can Yayınları, büyük ve “yenilikçi” yayınevi ivmesini bir süre daha koruyacağa benziyor.

lafkafe 

Comments powered by CComment