Sevmeyi ne kadar biliyoruz? - Hülya Kılıç

Sevmeyi ne kadar biliyoruz? - Hülya Kılıç

Bazen vakitsizce kulaklarınıza dolan bir şarkının melodisi sizi alıp geçmişe götürür. O an öyle bir andır ki geçmişten bugüne taşımış olduğunuz tüm kırgınlıklarınızı, tüm kızgınlıklarınızı unutup gülümser ve gülümsemenin size iyi geldiğini fark edersiniz; çünkü artık özgürsünüzdür. Yüreğinize yük olan o kırgınlık ve kızgınlık, yerini gülümsemeyle hatırlanan güzel anılara bırakmış ve siz yüklerinizden özgür kalmışsınızdır.

Kırgınlıklarınızı ve kızgınlıklarınızı unutup gülümseyin olur mu? Yüreğinizi ve hatıralarınızda kalan yürekleri özgür bırakın. Bir dost, bir arkadaş ya da bir sevgili... Hatıralarda kalan kim olursa olsun her daim güzel hatırlamayı ve onları hatırlarken gülümsemeyi başarmalı; çünkü hayat, biriktirdiğimiz hatıraların bizlere bıraktığı bir tebessüm kadar kısa ve bir o kadar da yaşanılası...

Bugünün adı: “Sevgililer günü!"

Peki hangimiz ne kadar biliyoruz, sevmeyi? Hangimizin alacağı veya vereceği yok, ahlarını sessizliğe haykıran bir yürekten? Dillere dolanmış yalancı aşk sözcükleriyle kaç yürek kandırıp kaç ömür çalıyoruz, biliyor muyuz? Bilsek bile ne kadar umursuyoruz?

Özgür kalırken, kendi kırgınlıklarımızı unutup gülümsemeyi başarırken, tutsak bıraktığımız yüreklerin hesabını vermek zor gelmemeli insana. Kendi hesabını kapatıp bir başkasının hesap defterinde adımız kalmamalı. İster helallik deyin buna ister hesaplaşma... Adı her ne olursa olsun yarım kalmışlıklarını kapatmalı insan. Kapatıp huzura ermeyi hak edebilmeli.

Sonra sevmeli... Sevdayı aş niyetine yiyip su niyetine içmeli. Her bir yudumda ise yanmalı. Yanmalara doymamalı... Kavrulurken sevda ateşinde, minicik bir buseyle hayat bulmalı. Korkmamalı sevmekten. Zaten sevenin korkuyla işi olmamalı, korkuyla işi olanın diline de aşk sözcükleri dolanmamalı.

Öyle her babayiğidin harcı değildir sevda. Gözünü haramdan, dilini yalandan, tenini yasaktan sakınmayanın sevda sandığı sevda değil sefilliktir; çünkü sevda, kekeleyen dilin, bakmaya korkan gözün ve dokunmadan titreyen yüreğin helalidir.

Bugünün adı: “Sevgililer günü!”

Maşuk olmayı bilmeden sevenlerin günü...

lafkafe.com | Hülya Kılıç | TÜM YAZILARI