Senaryosu iyi vizyonu düşük filmler | Laf Liste

Senaryosu iyi vizyonu düşük filmler | Laf Liste

Popüler filmler listelerine ulaşmak mümkün. Ancak bir de kurgusu iyi ama vizyonu düşük filmler var.

 Biz bu listeyi zaman zaman güncelleyeceğiz. Şimdilik iki film ile başlayalım:


 

|   Uyumsuz

 Film bir oyun etrafında dönüyor. Biraz izleyince ise çoğu seyirci gibi akla gelen Açlık Oyunları'nı anımsamak mümkün. İnsan beynini ele geçirme ve hayatı kontrol etme amacı güden hatta insanlığı yok etme planlarına dönüşen deneysel ve çağ oyunuyla karşılaşıyoruz.

En başta söylemek isteyip ertelediğim birkaç noktadan biri de sahne olarak gördüğümüz imajın orta seviye bir kalitede film hissettirişiydi. İzledikçe, başrol oyuncuların enerjisi de filmin rengini etkiliyor. Başrol oyuncuların enerjileri ve etkileşimleri ve rol güçleri çok düşük. Türkçe seslendirmede de zayıflıklar var. Kurgu olarak bağlantıları kurmakta belirginlik es geçilmiş gibi.

Peki bu filmi iyi yapan ne?

Amerikan filmlerinde bir toplum izlenimi ve büyük olaylar zinciri mevcut. Bu filmi kısmen iyi yapan şeylerden biri bunlar ve aynı zamanda insan demeden edemiyor; üzerinde biraz daha kurgu ve vizyon açısından emek verilseydi çok daha iyi bir seviyeye ulaşırdı diye tahmin ediyorum.

 

|  Zaman Sapması

 İşte o ilginç başlayan filmlerden biri...

Üç arkadaş, yaşadıkları dairenin karşı dairesinde kalan adamı merak ederek maceraya adım atarlar. Adamı ölü bulur ve evi dolaşırken de bir cihazla karşılaşırlar. Cihaz, geçmiş fotoğrafların sergilendiği gizemli bir çalışma odasındadır. Üç arkadaş bu gizemli odayı incelerken geleceğe ait fotoğrafla da karşılaşırlar. 

İlk anda öğrendikleri şey, günün akşam saat sekizinde o cihazın duruş açısına göre, karşı odayı yani kendi yaşadıkları odanın penceresinden o anı çekiyor olduğudur.

Bu geleceğe ait akşam sekiz fotoğraflarına uyarak bir şey geliştirirler ve üç arkadaştan yarış oynayan kişi yarış sonuçlarını elde ederek para kazanma hayaline kapılırken, bir diğer resim yapan kişi de gelecekteki resimlerini daha kolay çizebilmektedir. Üç arkadaştan ikisine bu mucizeden pay düşerken, asıl mesele giderek karmaşıklaşan film, üçüncü yani kız olan kişi ile ters köşe biter.

Bu filmi düşüren şeyler de izlenim kalitesi, oyuncuların ara oyuncu güçsüz oynamaları, kurgudaki epey problemler ve filmin sonunu bağlayan zayıf ve neredeyse saçma sonuç!

 

 ... liste devam edecektir...

 

 

 

 

lafkafe.com | Belkıs Tunçay