Adalet - The Equalizer | Yorum: Belkıs Tunçay

Adalet - The Equalizer | Yorum: Belkıs Tunçay

McCall, yani Denzel Washington başrolde, gittiği mekânda kitap okuyan bir karakterle karşımıza çıkar. O mekâna gittikçe, orada bulunan bir kadınla diyalogları gelişir. 

Görüntü, seslendirme ve efektlerle çok kalite bir film izleyeceğimizin garantisi ta en başından veriyor. Şu var ki zaten bilinen bir aktörün imza attığı güvence bile yeter bu film için. 

İşte bir gün o mekândaki kadınla buluşup konuşurlar. McCall'in ilk konuşmalarında geçen felsefi yaklaşımları o gün de kadını etkiler. Gecenin geç saatinde bulundukları yerden çıkıp yolda ilerledikten sonra vedalaşırlar ve o sırada, kadının başı belalıdır, bu belayla da McCall o andan itibaren tanışır.

Olayların birbirini takip eden gelişmeleriyle büyüyen meseleyi McCall çözmek isteyecektir; tek farkla, onlardan biri gibi görünerek!

Elbette kötü adamların içinde oyunlar oynayan McCall da onlardan daha zeki davranmalıydı.

Arkasından birçok haksızlık ve olaylara müdahale eden McCall için tek amaç "adalet"!

Aksiyon ve çarpışma içinde bilimsel yaklaşımlardan bütünlemeye tanık olmak da film örgüsünün sıkı işlendiğini hissettirecek. Adaletin konu olacağı bir film için herhalde bu denli ince ve yırtıcı bir senaryoyla karşılaşacağımız nadir yapımlardan...

Genel akışta sessiz sakin ve meraklandırıcı bir gidişatı var... Böylesi karanlık ve zaman zaman hareketlenen filmlerin aklımızda kalıcı özelliği var.

Pek tabii vurdulu kırdılı ve cinayet sahnelerine uzak bakanlarımızın görüş açısından uzak kalabilir ama izlemeye başlayınca bırakılamayacak filmlerden olduğu kesin.

Kurgu sağlam, her şeyiyle iyi sergilenmiş bir perde...

lafkafe.com | Belkıs Tunçay