İzmir, Efes Antik Kent Tiyatrosu'nu gezdik

İzmir, Efes Antik Kent Tiyatrosu'nu gezdik

Hani bir daha gitsem yine aynı şeyleri hissediyorum dediğimiz yerlerden biri: Efes Antik Kent Tiyatrosu

Burasının bir başka büyüsü var. Gizemli mi desek, ilginç mi desek, tarihin çıplaklığı mı desek bilemiyorum. Aslında sadece antik tiyatro değil burası; çevre bölgeleri ve dahi kendi çevresi bile burasını bir bütün yapıyor. Kocaman kendi başına bir şehir burası!

Gidenler vardır. Gitmeyenler için belki birkaç laf edebiliriz...

Antik tiyatro ile ilgili vermek istediğim bilgiler var ancak pek yalın kalır. Kesinlikle oraya gidip görülerek anlık heyecanla yaşanması gereken bir büyüsü insanı ilk kez gitmiş olsun ya da yine gitmiş olsun hâkimiyeti altına alıyor. Bu hâkimiyete tamamen teslim olduğunuzda, tarihin sayfalarına yolculuk ediyorsunuz.

Orada, turistler için rehberlik yapan görevlilerle ya da toplulukla karşılaşırsanız, bulunduğunuz yerin yani Efes'in bir hazine olduğunu hissediyorsunuz.

Rastlarsanız bir bilgili kişiye, lütfen bilgi alın yahut gitmeden evvel araştırma yaparak nerelerin ne anlama geldiğini, eskiden orada ne gibi yaşamlar olduğunu daha birinci elden anlayarak kavramış olursunuz.

Pazarından tutun da taşlarla mesajlaşmaya kadar tarihsel kalıntılara dalıp gittiğinizde, içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir geçmiş makinesine dönüşüyor etrafınız.

İzmir'e sırf antik kent için de olsa gidiniz efendim...

Saygılar...

lafkafe.com | Belkıs Tunçay