Simyacı - Paulo Coelho | Yorum: Sevim Pehlivan

Simyacı -  Paulo Coelho | Yorum: Sevim Pehlivan

“Çünkü yüreğin neredeyse hazinen de oradadır.”
“Yeryüzünde her insanın kendisini bekleyen bir hazinesi vardır.”
“Aşk sevilen nesnenin yanında bulunmayı zorunlu kılıyordu.”

Simyacı, dünyaca ünlü Brezilyalı eski şarkı sözü yazarı Paulo Coelho'nun üçüncü romanı. 1996 yılından bu yana Türkiye'de de çok okundu, çok sevildi, çok övüldü bu kitap. Bir Büyük Doğu klasiği olan Mevlâ­nâ'nın ünlü Mesnevî'sinde yer alan bir küçük öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğinde çocukluğunun çırpınışlarını taşıyan okurlar için bir "klasik" yapıt haline geldi.

Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının öyküsü. Aynı zamanda bir "nasihatnâ­me". "Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?" gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin gizi, kuşkusuz bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor. 

Simyacı'yı okumak, herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp, güneşin doğuşunu izlemeye benziyor.

Simyacı, hazinesini yanındayken hazine aramaya çıkan, sonunda hazinesinin yüreğinin ait olduğu yerde olduğunu anlayanların hikayesi.

Birlikte yolculuğa çıkıp çölde kaybolanları kendi hazinesinin farkına vardıran bir hikâye. Mistik bir hava ile yazılan Simyacı; hayallerinden asla vazgeçmeyenlerin hikâyesi oluyor.

Kitabın içindeki o eşsiz mistik lezzeti, okudukça derinden tadacaksınız.

lafkafe.com | Sevim Pehlivan