Ikigai -Héctor García & Francesc Miralles | Yorum: Zehra Gürsoy

Ikigai -Héctor García & Francesc Miralles | Yorum: Zehra Gürsoy

Ikigai

Orijinal Adı: Los Secretos De Japon Para Una Vida Larga Y Feliz

Yazarlar: Héctor García & Francesc Miralles

İngilizceden çeviren: Meltem Uzun

Sayfa sayısı: 171

Yayınevi: İndigo Kitap

Ikigai kitabın tarif ettiği kadarıyla; insanı harekete geçiren, sabah yatağından neşeyle kaldıran varoluş anlamını hissetme durumu diye açıklanabilir. Bence insanın kendini tanıması adına başladığı bir yolculuktur.

Diğer yandan Ikigai: Japonya’da Okinawa bölgesinde 100.000 kişiden 24.055’inin yüz yaşının üzerinde olmasının da sebeplerinden biri olarak açıklanıyor.

Gizemli bir kelime Ikigai. Aslında bizim kültürlerimizde tam olarak bir kelime karşılığı yok. Hatta birkaç kelimenin bir araya gelmesi bile tarifi yeterli kılamamış ki yazarlar bir sonraki bölümde Ikigai’nin şemasına ve detaylı anlamına başlarken “Yaşlanırken Genç Kalma” sanatı diye başlıyorlar.

 

Kitapta verilen bu şema; bu derin ve gizemli kelimeyi tarif ederken tutku gibi misyon gibi soyut kavramlara yönlendiriyor düşüncelerimizi. Daha doğrusu kişinin kendi Ikigai’sini bulması kendine uygun bir meslek-uzmanlık alanı belirlemesi ve uğraş-hizmet ettiği şey ile hepsinin bir araya gelip tutku ve misyonla yoğrulmasıyla ortaya çıkıyor. Benim bu tablodan zihnimde netleşen sonuç: Dinginlik ve netlik; bunlardan kaynaklı rahatlık. Sevgiyle yoğrulunca huzur. Kim bilir, ve daha kim bilir ne kadar çoğu. Herkesin iç dünyası için farklı derinlikte güzellikler.

Kitabın “Logoterapiden Ikigai’ye” adlı bölümünde ise Ikigai’nin psikoloji ekollerine etkisini kısaca ve etkileyici bir şekilde anlatmıştır. Bu ekollerden biri olan özellikle intihara meyilli hastalarda etkili olan Logoterapi; insanın yaşaması için sebepler araştırmasına dayalı olması, hastanın yaşama sebeplerini keşfetmesine dayandırılır. Araştırmacı uzmanlar İkigai’nin Logoterapi’den sonra geçirdiği gelişmeleri farklı ekollerle ele alırken çok katmanlı ve gelişmiş ve son hali olan gelişme durumu için konu Ikigai’ye geliyor. Yani bilimsel olarak aşama aşama araştırmaların ardından Ikigai’yi görünce aradıklarının bu yaşam felsefesi olduğunun kanaatine varıyorlar.

Direnç ve Wabi-Sabi isimli bölümde: Yaşlanma faktörü olarak ele alınan kaygı ve stresten nasıl uzak durabileceğimiz de Japonların derin yaşam felsefesinden gelen anlamlı bakış açısı ile çözüme sunuluyor. insanoğlunun ve etrafındaki her şeyin gelip geçici olduğu bu durumun da insanın hayatını sevgi ve iyiliğe dönüştüğünde gerçekleşeceğini vurguluyor. Bu bölümdeki en önemli noktalardan biri de “Direncin ötesi: Anti-kırılganlık.” Zarar gördüğünde daha da güçlenenler için kullanılan tabir.

 

On Ikigai Kuralı


1- Aktif kalın. Emekli olmayın

2- Ağırdan alın

3- Midenizi tıka basa doldurmayın

4- Arkadaşlıklarınızı besleyin

5- Bir sonraki doğum gününüze kadar şekle girin

6- Gülümseyin

7- Teşekkürlerinizi sunun

8- Doğayla iletişim kurun

9- Anı yaşayın

10- Ikigainizi takip edin.

Japon kültürünün naif disiplininin mantığına “dışarıdan bakan iki çift gözle” iki batılı tarafından değerlendirilmesiyle yazılmış bir kitap. Bu bakımdan okuyucuların anlaması ve değerlendirmesi yönünden oldukça anlaşılır ve öz nitelikte olmuş. Bu yönde bir değerlendirme, Japon kültürü hakkında bilgisi olmayan biri için yeterli olsa da bu konuda araştırma yapan ve bilgisi olan birileri için yetersiz gelebilir. İki erkek yazar tarafından ele alınan soyut ve hayatın anlamına dair çok derin bir konunun sadece analitik bir bakış açısıyla işlenmesi bende bu felsefenin hislerine ve duygusal etkilerine dair bir eksiklik hissettirdi. Kitabın merkezinde yer alan konu her ne kadar Ikigai olsa da bazı bölümlerde ağırlıklı olarak uzun yaşama konusu ele alınmış ve kitabın yirmi sayfasında uzun yaşayan insanların öğütleri ele alınmıştır. Açıkçası bana kitabın en uzun bölümü gibi gelen bölüm buydu.

Diğer yandan kitapta Ikigia kavramını netleştirmesi çok başarılı. Kitapta sadece yaşam felsefesinden değil, beslenme şekillerinden, tavsiye Ikigai perhizinden ve dünyada psikologlar tarafından bir teknik olarak uygulanan EFT tekniğine benzeyen ve çok sevimli görsellerle desteklenmiş basit egzersiz tavsiyeleri de yer alan kapsamlı bir kitap.

Kitapta en hatırımda kalan ve hep kalacak bölüm “Akışı Her Uğraşta Yakalayın” adlı bölüm olacak. Öyle güzel örneklerle netleştirmiş ki hem gülümsetiyor, hem de düşündürüyor. Bill Gates’in her akşam zevk aldığı ve zihnini rahatlattığı için bulaşık yıkıyor olması çok ilginç. Mikro akışlarda bile huzuru ve dinginliği bulmak dileğiyle.

lafkafe.com | Zehra Gürsoy