Aslında farkında olsa da olmasa da her anne baba eğitimcidir

Aslında farkında olsa da olmasa da her anne baba eğitimcidir

''Dünyanın rekabet edemeyeceği bir nesil yetiştirmemiz gerekiyor.''

Eğitimci yazar Ahmet Maraşlı bir TYB oturumunda, “Eğitimci Yazarlık” konulu konuşmasında eğitimin yerli ve milli olması gerektiğinin altını çizdi:

“Eğitimci deyince akla öğretmenler gelir. Aslında farkında olsa da olmasa da her anne baba eğitimcidir. Bizim bir derdimiz var, bu der nedir? Bizim derdimiz dünyadan kötülüklerin hükmünü kaldıracak, dünyayı iyilerle dolduracak pırlantalar pırlantası öncü nesillerin yetişmesidir. Dünyanın rekabet edemeyeceği bir nesil yetiştirmemiz gerekiyor. Bunlar hamasi laflar gibi görünüyor ama ben bunların arkasını doldurabileceğimize inanıyorum.

Sadece ithal değil, medeniyetimizin ruhuna uygun özgün çalışmaların oluşturduğu bir eğitim sistemi. Sadece ithal edilen sistemle eğitilen öğrenciler, medeniyetimize uygun fertler olsa bile, neden kendi ruhuna uygun bir sistemle yetiştirilmediğinin ağırlığını yükünü taşımaz mı? Eğitim modellerimizi oluşturmazsak, sadece ithal sistemler bizim istediğimiz nesli yetiştirir mi? Kendimiz kendi modellerimizle geliştiremediğimiz sürece, üretmediğimiz sürece, teknoloji bağımlılığı gibi eğitim sisteminde de bağımlılığımız devam eder.”

Comments powered by CComment